Si t’i kaloni ftohjet këtë dimër 

B-protekt

Sinbiotik shumë efektiv për florën e shëndetshme të zorrëve
B-protekt është një sinbiotik shumë efektiv (probiotik dhe prebiotik) i cili krijon një mjedis të përshtatshëm për zhvillimin e baktereve të dobishme në zorrë dhe mbështet imunitetin e zorrëve.

B-protekt

Sinbiotik shumë efektiv për florën e shëndetshme të zorrëve
B-protekt është një sinbiotik shumë efektiv (probiotik dhe prebiotik) i cili krijon një mjedis të përshtatshëm për zhvillimin e baktereve të dobishme në zorrë dhe mbështet imunitetin e zorrëve.

Sëmundjet e frymëmarrjes dhe gripi janë më të përhapura gjatë dimrit për shkak të faktorëve të ndryshëm. Rënia e temperaturave është një faktor kyç, pasi moti i ftohtë ngushton enët e gjakut, duke zvogëluar rrjedhën e gjakut, gjë që mund të dobësojë reagimet imune të trupit. 

Për më tepër, zvogëlimi i dritës së diellit gjatë muajve të dimrit çon në nivele më të ulëta të vitaminës D në trup, një element thelbësor për funksionin imunitar. Kjo mungesë mund të rrezikojë aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet. 

Gjithashtu, gjatë dimrit, njerëzit kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura, shpesh në afërsi të të tjerëve. Në qoftë se kalojmë më shumë kohë në ambiente të mbyllura lehtësohet transmetimin e viruseve, veçanërisht në hapësira të mbyllura me ajrim të dobët dhe në ambiente publike ku përdoren sipërfaqe të përbashkëta. Këto kushte krijojnë një mjedis ideal për përhapjen më të lehtë të sëmundjeve si ftohja e zakonshme dhe gripi. 

Nisur nga këto sfida, stina e dimrit kërkon masa shtesë për të forcuar shëndetin imunitar. Kjo përfshin mbajtjen e një diete të shëndetshme të pasur me vitamina dhe minerale, përfshirjen në aktivitet të rregullt fizik, sigurimin e një sasie të mjaftueshme të gjumit dhe praktikimin e higjienës së mirë. 

Forcimi i sistemit imunitar 

Nxitja e sistemit imunitar, veçanërisht gjatë muajve të ftohtë, përfshin një qasje holistike të fokusuar në stilin e jetës dhe shprehitë e të ushqyerit: 

 • Të ushqyerit e ekuilibruar: Konsumimi i një shumëllojshmërie frutash, perimesh, drithërash, proteinash dhe yndyrash të shëndetshme është thelbësore. Këto ushqime janë të pasura me lëndë ushqyese thelbësore si vitamina C dhe E, beta-karoten dhe zink, të cilat rrisin aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar infeksionet. Frutat dhe perimet me ngjyra të ndezura, si manaferrat, portokallet dhe spinaqi, përmbajnë nivele të larta të antioksidantëve dhe fitonutrientëve që mbështesin shëndetin e imunitetit. 
 • Ushtrime të rregullta fizike: Aktiviteti fizik i moderuar – rreth 150 minuta në javë – ka përfitime të shumta për sistemin imunitar. Aktivitete të tilla si noti, vrapimi, vallëzimi, ecja ose joga përmirësojnë qarkullimin e gjakut, duke u mundësuar qelizave imune të lëvizin në mënyrë më efektive në të gjithë trupin. Përveç kësaj, stërvitjet e rregullta mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kronike dhe inflamacionit, duke forcuar më tej funksionin imunitar. 
 • Gjumi adekuat: Gjumi është vendimtar për ruajtjen e imunitetit. Gjatë gjumit, trupi lëshon citokina – proteina që ndihmojnë sistemin imunitar të përgjigjet ndaj infeksioneve dhe inflamacioneve. Mungesa e gjumit mund të ulë prodhimin e këtyre citokinave mbrojtëse, si dhe të antitrupave dhe qelizave që luftojnë infeksionet. 
 • Menaxhimi i stresit: Stresi kronik e ekspozon trupin ndaj një rryme të vazhdueshme të hormoneve të stresit si kortizoli, të cilët shtypin sistemin imunitar. Praktika të tilla si meditimi, joga, ushtrimet e frymëmarrjes së thellë dhe kalimi i kohës në natyrë mund të ndihmojnë në menaxhimin efektiv të stresit, duke e mbajtur sistemin imunitar në gjendjen e tij optimale. 
 • Higjiena e duhur: Praktikat e mira higjienike janë thelbësore për parandalimin e përhapjes së viruseve dhe patogjenëve të tjerë. Larja e rregullt e duarve, përdorimi i dezinfektuesve dhe mbajtja e një mjedisi të pastër reduktojnë ndjeshëm gjasat e infektimit dhe përhapjes së sëmundjeve. 

Këto zakone të shëndetshme jo vetëm që forcojnë sistemin imunitar, por gjithashtu kontribuojnë në mirëqenien e përgjithshme, duke e bërë trupin më elastik ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve. 

Disa studime nënvizojnë efektin e probiotikëve si në parandalimin ashtu edhe në trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes: 

 • Rrezik më i ulët i sëmundjes: Analizat nga studime të shumta tregojnë një incidencë më të ulët të sëmundjeve të frymëmarrjes tek ata që marrin probiotikë në krahasim me ata që nuk marrin. 
 • Zbutja e simptomave të ftohjes: Probiotikët janë vërtetuar se shkurtojnë kohëzgjatjen e simptomave të ftohjes, duke çuar në shërim më të shpejtë. 
 • Sëmundjet e reduktuara të frymëmarrjes te pacientë vulnerabël: Për individët e prirur ndaj ftohjeve të përsëritura, përdorimi i probiotikëve ul ndjeshëm shpeshtësinë e infeksioneve të mëvonshme dhe të përsëritura. 
 • Kohëzgjatja më e shkurtër e sëmundjeve: Përdorimi i probiotikëve është zbuluar se zvogëlon kohëzgjatjen si të ftohjes ashtu edhe të gripit. 

Për të mbështetur më tej sistemin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm, mund të shtoni suplemente në rutinën tuaj të përditshme. Një produkt i rëndësishëm është sinbiotiku I fuqishëm B-protect. B-protect është një sinbiotik shumë efektiv – një kombinim i probiotikëve dhe prebiotikëve – që përmban një kombinim unik të 5 shtameve të baktereve probiotike dhe prebiotikëve inulinë dhe pektinë. Këto krijojnë një mjedis të favorshëm për zhvillimin e baktereve të dobishme në zorrë. I pasuruar me vitamina në doza optimale, B-protect ka një efekt të favorshëm në imunitetin e zorrëve dhe çdo lloj probiotik ka një mekanizëm specifik dhe unik veprimi në pjesën përkatëse të traktit gastrointestinal. Kjo e bën B-protect një produkt të shkëlqyeshëm të kombinuar për shqetësime të ndryshme të zorrëve gjatë dhe pas marrjes së antibiotikëve, diarre, kapsllëk, ndryshime në dietë, udhëtime dhe stres. Rregullimi i proceseve në traktin gastrointestinal kontribuon në një sistem imunitar më të fortë dhe një shëndet më të mirë të përgjithshëm. 

​ 

Këshilla shtesë shëndetësore: 

 • Marrja e vitaminës C: Megjithëse nuk është një garanci 100% kundër ftohjes dhe gripit, vitamina C është sigurisht pjesë e mbajtjes së një trupi të shëndetshëm. Përfshini agrumet, manaferrat, specat dhe zarzavatet me gjethe në dietën tuaj. 
 • Ushqimet që rrisin imunitetin: Ushqimet e pasura me vitaminë D (peshk yndyror, vezë), zink (arra, fara, bishtajore) dhe antioksidantë (manaferrat, çaji jeshil) mund të jenë shumë të dobishme për imunitetin. Ushqimet e pasura me probiotikë të dobishëm përfshijnë kosin, kefirin, lakër turshi, kimchi ose kombucha, të cilat gjithashtu mbështesin shëndetin e zorrëve. 

Si përfundim, probiotikët përfaqësojnë një faktor të rëndësishëm dhe pozitiv në ruajtjen e shëndetit tonë gjatë stinës së dimrit ose kur shëndeti ynë i zorrëve është i rrezikuar. Ato luajnë një rol vendimtar në mbështetjen e sistemit imunitar dhe konsumimi i rregullt i probiotikëve mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme të dimrit, duke përfshirë infeksionet e frymëmarrjes. Theksimi i rolit të zakoneve të mira dhe marrja e zgjedhjeve të duhura është thelbësore. Përfshirja e suplementeve është një mënyrë e thjeshtë për t’i kthyer këto zgjedhje në zakone të reja për një sistem të fortë imunitar çdo ditë. 

Mundësitë për të rivendosur kërcin e konsumuar të gjurit. 

Çfarë është lodhja mendore dhe si ta menaxhojmë atë?

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Abonohuni në ofertat tona speciale

Kam lexuar “Politikën e Privatësisë” dhe jam informuar se emaili im do të përpunohet në përputhje me të.

Name