Pesë vitamina të rëndësishme që forcojnë mbrojtjen e trupit tuaj

Maria Ivanova

Apriben

Për mirëqenien e përgjithshme fizike

Apriben

Për mirëqenien e përgjithshme fizike
Apriben është një produkt që mbështet mirëqenien fizike të organizmit dhe sistemin e tij imunitar.

Maria Ivanova
Doktor

Për të funksionuar mirë, sistemi ynë imunitar kërkon marrjen e rregullt të disa vitaminave thelbësore. Mësoni më shumë rreth tyre që të siguroheni që trupi juaj mund të ju mundësojë mbrojtje të mjaftueshme kundër stresit dhe sëmundjeve të përditshme!

Roli i tyre është thelbësor për ruajtjen e të gjitha funksioneve normale në trup. Ka disa vitamina që luajnë një rol kyç në ruajtjen e një sistemi imunitar që funksionon mirë: vitamina C, vitamina D, vitamina E, vitamina B6 dhe vitamina B17, e njohur gjithashtu si amigdalinë. Ato mbështesin mbrojtjen e trupit tuaj dhe ndihmojnë në shërimin tuaj kur sëmureni. Për më tepër, një sistem i mirë imunitar lidhet me mirëqenien tuaj të përgjithshme. Kur sistemi juaj imunitar funksionon mirë, ju ndihmon të ndiheni energjikë dhe të mbani një cilësi të mirë të jetës. 

Për të ruajtur nivelet e duhura të këtyre vitaminave të rëndësishme në trupin tuaj, është e nevojshme të hani një dietë të larmishme çdo ditë. Megjithatë, mungesat e vitaminave dhe mangësitë në lëndë ushqyese të tjera thelbësore janë të zakonshme këto ditë dhe arsyet janë komplekse. Zakonet e këqija të të ngrënit, dietat strikte për humbje peshe dhe një mënyrë jetese me ritme të shpejta që nuk lejon menutë e balancuara të planifikuara mirë, janë disa nga faktorët që shpesh çojnë në mungesë kronike të substancave të dobishme në trup.

Kur jemi nën stres të konsiderueshëm për një periudhë të gjatë kohore, është vërtetuar se shteron burimet e trupit të vitaminave të grupit B. Stresi gjithashtu mund të aktivizojë procese që çojnë në vështirësi në thithjen e lëndëve të ndryshme ushqyese të dobishme. Prandaj, nëse i nënshtrohen stresit të rëndë, vuajmë nga lodhja kronike ose nëse trupi ynë është i rraskapitur nga sëmundjet, është e rëndësishme të mbështesim trupin tonë dhe përgjigjen immune të tij. 

Këto pesë vitamina të rëndësishme ndihmojnë në aktivizimin e mbrojtjes natyrore të trupit, përmirësojnë gjendjen tuaj të përgjithshme fizike dhe ata janë:

E njohur gjerësisht si “luftëtari universal”, vitamina C shpesh kërkohet kur jemi të sëmurë ose thjesht ndihemi të lodhur. Kjo vitaminë është një antioksidant jashtëzakonisht i fuqishëm që ndihmon trupin tonë të riparojë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, duke përfshirë ADN-në tonë. Vitamina C promovon rigjenerimin e indeve në të gjithë trupin tonë dhe kontribuon në shërimin më të shpejtë të plagëve. Ai luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e kockave, flokëve, lëkurës dhe kërcit të shëndetshëm. 

Ai gjithashtu luan një rol vendimtar në përthithjen e hekurit dhe, rrjedhimisht, në parandalimin e anemisë nga mungesa e hekurit. Sa e rëndësishme është kjo? Më shumë se sa mund të mendoni. Ndoshta nuk e dini, por globalisht, mungesa e hekurit prek 25% të njerëzve në një fazë të jetës së tyre, që do të thotë një në çdo katër individë! 

Ushqimet e pasura me vitaminë C përfshijnë specat e kuq dhe jeshil, agrumet, kivi, lakrat e Brukselit, luleshtrydhet, si dhe brokoli të papërpunuar ose të zier në avull. 

Deri kohët e fundit, vitamina D mbeti në hijen e vitaminës C kur diskutohej për vitaminat që mbështesin sistemin imunitar. Megjithatë, mungesa e kësaj vitamine të tretshme në yndyrë mund të çojë në një ulje të mbrojtjes natyrore të trupit dhe të shkaktojë dëmtim të sistemit skeletor, duke përfshirë rakitin tek fëmijët dhe osteoporozën tek të rriturit. Mungesa kronike e vitaminës D rrit rrezikun e disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, kancerin kolorektal, kancerin e vezoreve dhe kancerin e prostatës. 

Në të njëjtën kohë, mungesa e vitaminës D është jashtëzakonisht e zakonshme. Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, është gjetur në 42% të popullsisë, me përqindje gati dyfishuar kur bëhet fjalë për të moshuarit. Kjo është arsyeja pse kohët e fundit, në qarqet shkencore dhe kanalet e masmedias, po flitet gjithnjë e më shumë për rëndësinë e vitaminës D dhe mënyrën e marrjes së saj rregullisht në sasi të mjaftueshme. 

Mungesa e vitaminës D është e vështirë të diagnostikohet pa analiza specifike, sepse manifestohet ngadalë dhe pa simptoma specifike. Prandaj, është e rëndësishme ta merrni atë në mënyrë proaktive, duke përfshirë ushqime si peshku i yndyrshëm ose të verdhat e vezëve. Mënyra më e besueshme për të inkurajuar trupin tuaj që të sintetizojë vitaminën D është të ekspozoni veten ndaj dritës së mjaftueshme të diellit pa munguar as ditët e ftohta të dimrit. Një shëtitje 20-minutëshe në park me pëllëmbët e hapura dhe fytyrën e ekspozuar në diell është një parandalim i mjaftueshëm ditor. Për më tepër, trupi ynë mund të grumbullojë dhe ruajë vitaminën D të sintetizuar nga vera, në mënyrë që ata të mund të marrin nga ky burim gjatë gjithë pjesës tjetër të vitit.

Shumë gra janë të njohura me vitaminën E si një produkt kozmetik, por funksionet e saj në trup shkojnë shumë përtej kujdesit të lëkurës dhe flokëve. Është e vërtetë që vitamina E mund të ndihmojë në luftimin e plakjes së lëkurës pasi vepron si një antioksidant dhe redukton inflamacionin. Ndihmon në ruajtjen e flokëve të hidratuar mirë dhe me shkëlqim, duke reduktuar rënien e flokëve, duke e bërë atë një përbërës popullor në recetat e maskave të flokëve. 

Si një ndihmës për një sistem të shëndetshëm imunitar, vitamina E mbron membranat qelizore nga dëmtimi oksidativ. 

Gjendet në membranat e të gjitha qelizave në trup, por është më i përqendruar në qelizat e sistemit imunitar, të cilat janë në rrezikun më të madh të dëmtimit. Mungesa e vitaminës E zvogëlon aftësinë e trupit për t’iu përgjigjur mikroorganizmave infektive dhe për të prodhuar shpejt antitrupa. 

Vitamina E është një vitaminë e tretshme në yndyrë e ruajtur nga trupi në indet yndyrore dhe në mëlçi. Ushqimet e pasura me këtë vitaminë përfshijnë disa vajra bimore (luledielli, misri, gruri, soja), arrat, farat dhe zarzavatet me gjethe. 

Të gjitha vitaminat e grupit të kompleksit B janë të rëndësishme për funksionimin normal të sistemit nervor. Vitamina B6 luan një rol në proceset biokimike në trup që janë pjesë e mbrojtjes sonë natyrore kundër sëmundjeve. Ai gjithashtu ndihmon në kontrollin e proceseve inflamatore dhe është i nevojshëm për rregullimin e gjumit, humorin dhe reduktimin e rrezikut të depresionit. 

Nivelet adekuate të vitaminës B6 në trup janë lidhur me një rrezik të reduktuar të kancerit. 

Ushqimet e pasura me vitaminë B6 përfshijnë pulën, salmonin, tonin, mëlçinë e viçit dhe qiqrat.

Vitamina B17, e njohur gjithashtu si amigdalina, u izolua relativisht kohët e fundit dhe interesi shkencor për të vazhdon të jetë i rëndësishëm. 

E gjetur në burime natyrore si kokrrat e kajsisë, mollët, kumbullat, bajamet e hidhura dhe qershitë, amigdalina ka veprim të fuqishëm antioksidues. Ai rrit rezistencën natyrale të trupit ndaj infeksioneve dhe është treguar se rregullon presionin e lartë të gjakut në mënyrë natyrale. Kjo lehtëson ngarkesën e punës në zemrat tona dhe mund të kontribuojë në jetëgjatësi. 

Për të siguruar trupin tuaj me vitaminë B17 dhe për të përmirësuar gjendjen tuaj të përgjithshme fizike, ju mund ta merrni atë në formën e një suplementi. Një suplement i tillë dietik është Apriben, një produkt që ofron mbështetje gjithëpërfshirëse për trupin dhe mekanizmat e tij mbrojtës natyrorë. Ai përmban përbërës aktivë, duke përfshirë vitaminën B17, që optimizojnë shëndetin fizik, tonin e trupit dhe funksionet e sistemit imunitar dhe kardiovaskular, veçanërisht në prani të faktorëve stresues. 

Apriben gjithashtu përmban: 

Kërpudha Shiitake: E dobishme për funksionin e sistemit imunitar dhe nervor, si dhe për tonin e përgjithshëm të trupit. 

Kërpudha Reishi: Ndihmon në qarkullimin e gjakut, optimizon shëndetin fizik dhe rrit mbrojtjen natyrale të trupit. 

Kërpudha Chaga: Përmban një sërë substancash biologjikisht aktive si beta-glukanet, fibrat kërpudhore, enzimat dhe të tjera që stimulojnë elasticitetin e trupit. 

Apriben është një mjet i shkëlqyer plotësues për një sistem të fortë imunitar dhe forcimin e përgjithshëm të trupit. Mos harroni të mbani një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar së bashku me të; kjo redukton ndjeshëm rrezikun e mangësive të rënda të lëndëve ushqyese në trupin tuaj. Dhe mbani mend rregullin e artë se sa më i gjallë ushqimi në pjatën tuaj, aq më shumë vitamina të rëndësishme i siguroni trupit tuaj!

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12520530/  
  2. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-b6/

Më shumë artikuj “Vitamina, Të gjitha

Vitamina, Të gjitha

Çfarë nuk dimë për viruset dhe si të mbrohemi? 

Të mbështesim imunitetin gjatë ndërrimit  të stinëve 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Abonohuni në ofertat tona speciale

Kam lexuar “Politikën e Privatësisë” dhe jam informuar se emaili im do të përpunohet në përputhje me të.

Name