Diabeti dhe sfidat që ai paraqet 

Favio Forte

Multivitamina dhe kontrolli i glukozës për diabetikë

Favio Forte

Multivitamina dhe kontrolli i glukozës për diabetikë
Siguron nevojat ditore të vitaminave dhe mineraleve për kujdes të plotë tek njerëzit me diabet mellitus dhe i ndihmon ata të kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak.

I gjithë udhëtimi i një personi është si vrapimi i një kursi me pengesa. Disa pengesa janë të lehta për t’u kapërcyer, ndërsa të tjerat janë të ndryshme dhe komplekse. Kur diagnostikohesh me “diabet”, sfidohesh të jesh elastik përballë pengesave! Bëhesh ndryshe, por ndryshe për sa i përket disiplinës, vullnetit dhe guximit! Ju mësoni të jetoni me diabetin dhe ta menaxhoni atë. 

Çfarë përfaqëson diabeti? 

Diabeti është një sëmundje kronike autoimune në të cilën pankreasi nuk prodhon sasinë e nevojshme të insulinës për të kthyer ushqimin që hani në energji, duke bërë të nevojshme përdorimin e insulinës përmes injeksioneve (stilolaps insulinë/pompë insuline ose forma të tjera të mjekimit të diabetit). Ekzistojnë dy lloje të diabetit – diabeti i tipit 1, i njohur edhe si diabeti i të miturve, pasi që shpesh diagnostikohet në fëmijëri ose adoleshencë, dhe diabeti i tipit 2, i cili mund të zhvillohet më vonë në jetë dhe lidhet drejtpërdrejt me faktorët e stilit të jetesës (stërvitja, dieta, peshë, etj.). 

Në artikullin e sotëm do të shqyrtojmë sfidat me të cilat përballen diabetikët çdo ditë. Unë do të ndaj përvojën time personale, sepse kam 18 vjet që jetoj me diabet. Unë u diagnostikova në vitin 2005 kur isha nëntë vjeç. 

Pas stresit fillestar për të gjithë familjen, nuk ka shumë kohë për bredhje. Sado e vështirë të jetë, duhet të gjesh forcën për ta përballuar. Jeta e përditshme kërkon që ju të jeni përgjegjës për veten tuaj! Me kalimin e viteve, diabeti më ka sfiduar, më ka mësuar të jem përgjegjës për shëndetin tim, të jem fizikisht aktiv dhe të ushqehem shëndetshëm. Me ndihmën e mjekut tim kurues, familjes dhe miqve, po e përballoj gjithnjë e më mirë. Momentet më stresuese që ndesh në jetën time të përditshme janë ato në të cilat, me gjithë përpjekjet për të ushtruar, për të ngrënë gjërat e duhura dhe për të rregulluar dozën time të insulinës, sheqeri në gjak duket se mbetet i lartë. 

Nuk duhet të harrojmë ndikimin e rëndësishëm të stresit, emocioneve negative dhe tensionit të përditshëm në kontrollin e sheqerit në gjak. Ta dish që gjithçka është nën kontrollin tënd është sa qetësuese aq edhe stresuese. Stresuese sepse ndonjëherë, me sheqer të lartë në gjak, ka shumë gjasa që një rrethi vicioz i humorit të errët dhe mendimeve negative të rrotullohet si një centrifugë. Në fëmijërinë time, u ndjeva jashtëzakonisht fajtor për kontrollin më të dobët të hemoglobinës sime të glikoziluar (një ekzaminim që pasqyron kontrollin e sheqerit në gjak). Ndjenja e fajit shpesh shoqëron diagnozën e diabetit, por në fund të fundit, për të bërë një ndryshim për mirë, duhet të përqendrohemi në momentin aktual, të pranojmë realitetin ashtu siç është dhe të veprojmë “këtu dhe tani”. Gjërat janë ato që janë dhe është në dorën tonë të përmirësojmë gjendjen tonë aktuale. Diabeti nuk mund të na ndalojë në asnjë mënyrë që të jemi aktivë, të shijojmë jetën dhe të jemi individë të plotë. 

Diabeti dhe sporti 

Aktiviteti fizik është një element jashtëzakonisht i rëndësishëm në arritjen e një kontrolli të mirë të sheqerit në gjak. Shëtitjet ditore, vizitat në palestër ose lloje të tjera ushtrimesh, të tilla si kërcimi, janë të gjitha mënyra për të ruajtur sheqerin në gjak, shëndetin e përgjithshëm, vitalitetin dhe mirëqenien. Është e rëndësishme të merren parasysh nivelet e insulinës dhe marrja e ushqimit përpara se të angazhoheni në sporte aktive për të shmangur sheqerin e lartë në gjak (hiperglicemia) ose sheqerin e ulët në gjak (hipoglicemia). Është një ide e mirë që çdo diabetik të mbajë gjithmonë diçka të ëmbël (fruta të thata, një pako sheqeri ose një ëmbëlsirë tjetër) për të luftuar në kohën e duhur nivelet e ulëta të sheqerit në gjak, gjë që mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme. Nga ana tjetër, në planin afatgjatë, sheqeri i lartë në gjak ose kontrolli i dobët i diabetit mund të çojnë në komplikime të ndryshme. Aktiviteti fizik i rregullt balancon nivelet e sheqerit në gjak dhe përmirëson jo vetëm mirëqenien fizike, por edhe emocionale. Guxoj të them se aktiviteti i rregullt fizik është miku më i mirë i diabetit dhe e deklaroj këtë si dikush që ka ecur në Camino de Santiago të gjatë dhe ka përfunduar një garë qindra kilometra në malin Vitosha, gjatë së cilës sheqeri im në gjak nuk i kalonte 5.0 mmol/ l. Sfida “Camino” është e mundur edhe me insulinë kur thërret vullnetin për të mos u dorëzuar, pavarësisht lodhjes që të shoqëron padyshim. 

Diabeti dhe të ushqyerit 

Ushqimi i ekuilibruar dhe i shëndetshëm, duke përfshirë sasi të moderuara të proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave, është baza mbi të cilën ne rregullojmë nivelet e sheqerit në gjak. Konsumimi i perimeve me gjethe jeshile, të pasura me fibra, ndihmon në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak. Këshillohet përdorimi i vajit të ullirit në përgatitjen e sallatave dhe pjatave, shmangia e ushqimeve me indeks të lartë glicemik dhe theksimi i ushqimeve me indeks të ulët glicemik, të cilat nuk çojnë në rritje të shpejtë të nivelit të sheqerit në gjak. Këshillohet gjithashtu të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe të pini rreth 1,5-2 litra ujë në ditë. Pirja e duhanit është një faktor rreziku për diabetin, pasi gjithashtu rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe mund të çojë në komplikime të padëshiruara në të ardhmen. Diabetikët duhet të monitorojnë shëndetin e tyre me analiza të rregullta gjaku dhe kontrolle mjekësore. Në ditët e sotme, ka shumë përparime në kontrollin e diabetit, siç janë monitorët e vazhdueshëm të glukozës dhe pompat e insulinës që japin me saktësi insulinën e nevojshme. 

Diabeti dhe sfidat ditore 

Nuk duhet të harrojmë se, përveç diabetit, ne jemi qenie njerëzore me emocionet, përvojat, punën dhe angazhimet tona. E them këtë për të theksuar se shumë shpesh sfidat e përditshme me të cilat duhet të përballemi mund të ndikojnë në nivelin e sheqerit në gjak. Është e rëndësishme të bëjmë pushimin e nevojshëm për të rimbushur dhe rikuperuar forcën tonë. 

Si përfundim, dua të dërgoj mesazhin tim për të gjithë ne diabetikët dhe tingëllon kështu: të mos kemi frikë nga diagnoza, të flasim hapur se si ndihemi. Po, në fillim tingëllon e frikshme, por diabeti është një mundësi për një mënyrë jetese më të përgjegjshme dhe më të shëndetshme. Ekziston një mendim i bukur që sprovat u dërgohen trimave dhe nëse e përvetësojmë këtë këndvështrim, do t’i japim vetes kurajo. 

Le të ndjekim rrugën e vetë-zbulimit dhe paqes së brendshme. Të mos harrojmë të pushojmë dhe të çlirohemi nga stresi i përditshëm. Të mos harrojmë të lëvizim dhe të shijojmë natyrën! A ka kohë më të mirë se vjeshta për të shkuar në mal me të dashurit tanë dhe për të shijuar ngjyrat magjepsëse të natyrës? 

Le t’i qasemi vetes me dashuri dhe mirëkuptim! Po, ka momente kur diabeti kërkon shumë mund dhe durim, por është më mirë ta konsiderojmë si mik dhe jo armik, sepse do të jetojmë me të në një mënyrë apo tjetër. Me diabetin, njeriu mund të jetojë me sukses nëse mësojmë ta menaxhojmë atë dhe nuk e lejojmë të na mposhtë. 

Autore: Ivana Lazarova 

Mundësitë për të rivendosur kërcin e konsumuar të gjurit. 

Çfarë është lodhja mendore dhe si ta menaxhojmë atë?

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Abonohuni në ofertat tona speciale

Kam lexuar “Politikën e Privatësisë” dhe jam informuar se emaili im do të përpunohet në përputhje me të.

Name