3 mënyra të provuara për të hequr qafe dhimbjet e shpinës në dimër 

Fenaxon

Për shëndetin e sistemit nervor periferik
Fenaxon përmban një kombinim optimal të përbërësve aktivë që veprojnë në burimin e problemit në gjendjet akute dhe kronike të sistemit nervor periferik. Ka një efekt aktiv terapeutik, restaurues dhe profilaktik.

Fenaxon

Për shëndetin e sistemit nervor periferik
Fenaxon përmban një kombinim optimal të përbërësve aktivë që veprojnë në burimin e problemit në gjendjet akute dhe kronike të sistemit nervor periferik. Ka një efekt aktiv terapeutik, restaurues dhe profilaktik.

Stina e dimrit, me temperaturat e ftohta dhe ndryshimin e kushteve, shpesh mund të shkaktojë shqetësime të shtuara dhe dhimbje shpine. Temperaturat e ulëta, lagështia dhe mungesa e dritës së diellit shpesh kontribuojnë në tensionin e muskujve dhe kyçeve, të cilat mund të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm të shpinës. Prandaj, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje të veçantë metodave për lehtësimin e dhimbjeve të shpinës në dimër. 

Në këtë artikull do të shqyrtojmë tre mënyra efektive me të cilat mund të zvogëlojmë dhe parandalojmë dhimbjet e shpinës gjatë muajve të ftohtë. Ne do të diskutojmë se si ndryshimet në jetën tonë të përditshme, të tilla si vëmendja ndaj lëvizjes dhe të ushqyerit, mund të ndihmojnë me dhimbjen e shpinës edhe në muajt më të ftohtë. Për të mbështetur këto ndryshime, ne mund të shtojmë suplemente me përbërës kyç për t’u marrë me dhimbjet e muskujve dhe nervave si Fenaxon . 

Dhimbja e shpinës – përkeqësimi i simptomave në dimër 

Dhimbja akute ose kronike e shpinës mund të jetë jashtëzakonisht e pakëndshme dhe kufizuese. Kjo lloj dhimbje mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme dhe të shfaqet në shkallë të ndryshme intensiteti. Mesatarisht, rreth 4 nga 5 persona përjetojnë shkallë të ndryshme të dhimbjes së shpinës në disa pjesë të abdomenit. 

Simptomat dhe shkaqet 

Simptomat më të zakonshme të dhimbjes së shpinës përfshijnë një dhimbje të mprehtë që mund të shfaqet në njërën anë ose të mbulojë të gjithë zonën. Ndonjëherë dhimbja mund të shtrihet në kofshë ose në ekstremitetet e poshtme. Njerëzit e prekur shpesh ankohen për lëvizje të kufizuar dhe vështirësi në këmbë pas një periudhe të gjatë qëndrimi ulur. Simptoma të tjera të zakonshme përfshijnë tensionin ose ngurtësimin në muskujt e shpinës, si dhe problemet me qëndrimin. 

Shkaqet e dhimbjes së shpinës mund të jenë të ndryshme. Një nga faktorët kryesorë është tensioni i muskujve, i cili mund të shkaktohet nga qëndrimi i dobët, forma jo korrekte gjatë kryerjes së aktiviteteve të rënda ose qëndrimit ulur për periudha të gjata kohore. Shkaqe të tjera të zakonshme përfshijnë sëmundjet degjenerative të disqeve kurrizore si diskopatia. Artriti gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje, me inflamacion dhe ngurtësi të shtyllës kurrizore shpesh të pranishme. 

Përkeqësimi i simptomave gjatë muajve të dimrit 

Periudha e dimrit mund të shoqërohet me rritje të dhimbjes së shpinës për disa faktorë. Një nga arsyet kryesore është temperatura e ulët, e cila mund të çojë në ngurtësi dhe tension më të madh në muskuj. I ftohti bën që muskujt të bëhen më të ngurtë, gjë që nga ana tjetër mund të rrisë ndjesitë e pakëndshme në zonën e shpinës. 

Duke parë që moti në dimër është zakonisht i thatë dhe i ftohtë, kjo çon në qarkullim të dobët të gjakut dhe ngushtim të enëve të gjakut. Kjo zvogëlon rrjedhjen e gjakut në muskuj dhe shtrëngon indet rreth tyre si tendinat dhe ligamentet. Këta faktorë kontribuojnë në stres shtesë në shtyllën kurrizore dhe ndikojnë në nervat e palcës kurrizore. 

Për më tepër, periudha e dimrit zakonisht kufizon aktivitetin fizik për shumicën e njerëzve për shkak të kushteve të pafavorshme të motit. Mungesa e lëvizjes dhe aktivitetit fizik mund të çojë në një dobësim të muskujve dhe sistemit mbështetës në shpinë, gjë që mund ta bëjë shpinën më të prekshme ndaj dhimbjeve dhe lëndimeve. 

Një faktor shtesë për rritjen e dhimbjes së shpinës lidhet me ndryshimin e qëndrimit tonë gjatë dimrit. Kjo mund të tingëllojë e pazakontë, por për shkak të ndjenjës së të ftohtit, ne pa e ditur ndryshojmë qëndrimin tonë. Kur jemi jashtë, zakonisht përkulemi kur fryn erë e ftohtë për t’u mbrojtur, dhe gjatë gjumit priremi të përkulemi për të mbajtur një sasi maksimale të nxehtësisë. Ky ndryshim në qëndrimin tonë, veçanërisht nëse zgjat për disa muaj, mund të çojë në tendosje të shtyllave kurrizore, gjë që nga ana tjetër mund të rezultojë në dhimbje shpine. 

Si t’I menaxhojmë dhimbjet e shpinës dimrit? 

Gjatë dimrit ka kushte dhe procedura specifike që mund të ndjekim, për të shmangur dhimbjet e pakëndshme të shpinës. Për të parandaluar shtimin e dhimbjeve të shpinës në dimër dhe për të qëndruar të shëndetshëm dhe aktiv, mund të ndiqni këshillat praktike të mëposhtme, që synojnë veçanërisht këto gjendje: 

 • Shmangia e rrëshqitjeve dhe rënieve. Lëndimet e ndryshme mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë dhimbjen e mesit. Kur dilni në mot me borë ose me akull, ecni ngadalë dhe me kujdes. Zgjidhni se në cilin terren shkelni – është më mirë të shkelni mbi borë në vend të akullit. 
 • Veshje të përshtatshme. Vishuni siç duhet për kushtet e jashtme – një xhaketë të ngrohtë dhe çizme që nuk rrëshqasin lehtë. Është mirë të keni një palë doreza, kapele dhe shall shtesë në shtëpi dhe në punë. Vishuni mirë edhe nëse do të dilni vetëm për një kohë të shkurtër. 
 • Aplikimi i ujit të ngrohtë. Përdorimi i një jastëku ngrohjeje, zhytja në një banjë të ngrohtë ose marrja e një dush të ngrohtë pasi të keni dalë në të ftohtë mund të jenë të këndshme dhe të dobishme. Uji i ngrohtë relakson muskujt e ngurtësuar nga i ftohti, gjë që mund të parandalojë tendinat të shtrëngohen dhe të shkaktojnë dhimbje. 

Lëvizja – çelësi për të shmangur dhimbjen e shpinës 

Aktiviteti fizik i rregullt luan një rol kyç në ruajtjen e një shtylle kurrizore të shëndetshme dhe parandalimin e dhimbjeve të mesit. Ato janë veçanërisht të rëndësishme në dimër kur lëvizshmëria jonë e përgjithshme është zvogëluar. Ushtrimi ofron një sërë përfitimesh që mbështesin muskulaturën, strukturat e shpinës dhe shëndetin e përgjithshëm të sistemit muskuloskeletor. Të kesh një bërthamë të fortë dhe muskuj të fortë të shpinës mbështesin qëndrimin e duhur dhe stabilitetin e shpinës. Ky efekt redukton sforcimet në disqe dhe nyje, gjë që redukton rrezikun e dhimbjes së shpinës. 

Ushtrime të përshtatshme që mund t’i bëjmë edhe në shtëpi 

Gjatë muajve të dimrit, ushtrimet në shtëpi janë një alternativë e mirë për ruajtjen e shëndetit tonë motorik. Ushtrimet që lidhen me forcimin e muskujve të shtyllës kurrizore janë çelësi për të shmangur dhimbjet e shpinës. Ushtrime të tilla mund të gjenden në stabilizimin dinamik, disa lloje të jogës dhe përdorimin e brezave elastikë. 

Shtrirja e rregullt duhet të jetë gjithashtu pjesë e ushtrimeve tuaja të përditshme në shtëpi. Shtrirjet e mesit kontribuojnë në lëvizshmërinë tuaj të përgjithshme dhe mund të parandalojnë ose përmirësojnë dhimbjen e shpinës. Disa shtrirje që synojnë pjesën e poshtme të shpinës janë tërheqjet nga gjuri në gjoks ndërsa jeni shtrirë në tokë, shtrirje mace-lopë, shtrirje e muskujve piriformis të legenit dhe rrotullimi i përkuljes. 

Çfarë të hani për të shmangur dhimbjet e shpinës 

Gjatë muajve të dimrit, ne rekomandojmë ushqime që nuk janë pro-inflamatore si peshku, më shumë perime, fruta dhe bishtajore. 

Rekomandohet të shmangni konsumimin e tepërt të ushqimeve të përpunuara. Zakonisht këto lloj ushqimesh kanë veti inflamatore, të cilat mund të kontribuojnë në shfaqjen e dhimbjeve të mesit. Alkooli vepron në të njëjtën mënyrë, ndaj është e rëndësishme të mos e teproni 

Për të mbajtur një sistem të shëndetshëm muskuloskeletor, është e rëndësishme të merrni lëndë ushqyese të ndryshme kryesore, vitamina dhe minerale.Ndonjëherë është e vështirë të marrësh gjithçka që i nevojitet trupit, kështu që nëse po përjetoni probleme me dhimbjen e shpinës, konsumi i suplementeve si Fenaxon mund të ndihmojë . Disa substanca kyçe që mund të ndihmojnë në reduktimin e dhimbjeve të shpinës dhe që gjenden gjithashtu në Fenaxon janë: 

 • Kurkumina ka treguar aftësinë për të qetësuar dhimbjen e mesit të shkaktuar nga inflamacioni nervor. Efektiviteti i tij është për shkak të vetive të tij anti-inflamatore dhe vetive të tij për të nxitur enzimat antioksidante. [1] 
 • Magnezi është një mikroelement i rëndësishëm si për shëndetin e muskujve ashtu edhe për sistemin tonë nervor. Marrja e rregullt e magnezit, veçanërisht në kombinim me stërvitjen, mund të zvogëlojë ndjeshëm dhimbjen e mesit dhe të përmirësojë lëvizshmërinë. [2] 
 • Uridina monofosfati është një nukleotid i rëndësishëm që ka një rol neurologjik dhe mund të shtohet nga organet e kafshëve si mëlçia e derrit ose viçit. Marrja e monofosfatit të uridinës mund të zvogëlojë dhimbjen e shkaktuar nga neuropatia periferike, veçanërisht në kombinim me acidin folik dhe vit. B12, i cili gjithashtu përmbahet në Fenaxon. [3] 
 • Acetyl-L-carnitine ka veti neurotrofike dhe neuroprotektive. Janë identifikuar mekanizma të ndryshëm me anë të të cilëve mund të lehtësojë dhimbjet neurologjike, si p.sh. Acetyl-L-carnitine tregon një efekt pozitiv në prani të dhimbjes kronike. [4] 
 • Vitaminat B – këto vitamina kanë një efekt qetësues të njohur prej kohësh. Kombinimi i vitaminave B ka treguar një efekt në dhimbjet e mesit si dhe në probleme të tjera muskulo-skeletore, gjë që shpjegohet me vetitë anti-inflamatore, neuroprotektive dhe neuromoduluese të këtyre vitaminave. [5] 

Referencat: 

 1. Xiao, L., et al., Kurkumina lehtëson radikulopatinë lumbare duke reduktuar neuroinflamacionin, stresin oksidativ dhe faktorët nociceptivë. Eur Cell Mater, 2017. 33: f. 279-293. Si një produkt natyral jo toksik, kurkumina ka një profil të jashtëzakonshëm anti-inflamator. Ne supozuam se kurkumina lehtëson radikulopatinë lumbare duke zbutur neuroinflamacionin, stresin oksidativ dhe faktorët nociceptivë. Në një kulturë të ganglionit të rrënjës dorsale (DRG), kurkumina frenoi në mënyrë efektive neuroinflamacionin e induktuar nga TNF-α, në një mënyrë të varur nga doza, siç tregohet nga mRNA dhe shprehja e proteinave të IL-6 dhe COX-2. Përveç kësaj, kurkumina mbrojti neuronet nga prodhimi i tepërt i specieve reaktive të oksigjenit (ROS) të shkaktuara nga TNF-α dhe apoptoza qelizore dhe, në përputhje me rrethanat, nxiti shprehjen e mRNA të enzimave antioksiduese haem oksigjenaza-1, katalaza dhe superoksid dismutaza-2. 
 1. Yousef, AA dhe AE Al-deeb, Një studim i kontrolluar i rastësishëm i dyfishtë i verbër i vlerës së terapisë sekuenciale intravenoze dhe orale të magnezit në pacientët me dhimbje kronike të mesit me një komponent neuropatik. Anestezi, 2013. 68 (3): f. 260-266. Sipas njohurive tona, ky studim është i pari që shqyrton efektet e terapisë afatgjatë të magnezit në pacientët me shpinë kronike refraktare të një natyre neuropatike. Rezultatet tona tregojnë se regjimi i magnezit dhe terapisë fizike të ofruar për pacientët në krahun e studimit (magnez) prodhoi një reduktim të ndjeshëm në intensitetin e dhimbjes së tyre dhe përmirësime të konsiderueshme në të gjitha sferat e lëvizshmërisë së shtyllës kurrizore të mesit për kohëzgjatjen e 6-mujore pas- periudha e rritjes kur krahasohet me vlerat e grupit bazë dhe të kontrollit. 
 1. Negrão, L., P. Nunes dhe Neuropatia obotPGftSoP, Uridine monofosfat, acid folik dhe vitaminë B12 në pacientët me neuropati simptomatike të bllokimit periferik. Menaxhimi i dhimbjes, 2016. 6 (1): f. 25-29. Pacientët morën një kapsulë ditore monofosfat uridine, acid folik + vitaminë B12 për 2 muaj dhe u vlerësuan duke përdorur pyetësorin Pain DETECT. Rezultatet: Rezultati global për dhimbjen u ul nga 17,3 ± 5,9 në bazë në 10,3 ± 6,1 në vlerësimin përfundimtar (p < 0,001). Trajtimi shoqërues analgjezik dhe anti-inflamator është ndërprerë ose doza është zvogëluar në 77.4% të pacientëve. Përfundim: Uridine monofosfat + acid folik + vitaminë B12 redukton rezultatin total të dhimbjes, intensitetin dhe karakterizimin e dhimbjes dhe simptomave të shoqëruara. 
 1. Sarzi-Puttini, P., et al., Acetyl-L-carnitine në dhimbje kronike: Një përmbledhje narrative. Kërkime Farmakologjike, 2021. 173: f. 105874. Acetyl-L-carnitine është gjetur gjithashtu të ketë aktivitet neurotrofik dhe analgjezik afatgjatë në modelet eksperimentale të dhimbjes kronike inflamatore dhe neuropatike. ALC aktualisht konsiderohet premtuese në trajtimin e sëmundjeve neurodegjenerative, encefalopative toksike dhe formave neuropatike të dhimbjes dhe çrregullimeve të humorit. 
 1. Nava-Mesa, MO dhe GR Aispuru Lanche, [Roli i vitaminave B, tiaminës, piridoksinës dhe cianokobalaminës në dhimbjen e shpinës dhe kushte të tjera muskulo-skeletore: një përmbledhje narrative]. Semergen, 2021. 47(8): f. 551-562. Roli antinociceptiv i kompleksit të vitaminës B është njohur për disa dekada, veçanërisht kombinimi i Tiaminës, Piridoksinës dhe Cianokobalaminës (TPC). Po kështu, ka prova të grumbulluara që tregojnë një veprim analgjezik ndihmës në dhimbjet e mesit. Qëllimi i rishikimit aktual është të paraqesë provat ekzistuese dhe gjetjet më të fundit mbi efektet terapeutike të kombinimit TPC në dhimbjen e mesit. Po kështu, analizohen disa nga mekanizmat më të rëndësishëm të veprimit të përfshirë që mund të shpjegojnë këto efekte. Provat e rishikuara tregojnë se përdorimi i kombinuar i PCT-së ka një efekt analgjezik ndihmës në dhimbjet e përziera, veçanërisht në dhimbjet e mesit dhe çrregullime të tjera muskulo-skeletore me komponentë nociceptive dhe neuropatike. Ky efekt mund të shpjegohet nga një veprim anti-inflamator, antinociceptiv, neuroprotektiv dhe neuromodulues i kombinimit TPC në sistemin e dhimbjes në rënie. 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Abonohuni në ofertat tona speciale

Kam lexuar “Politikën e Privatësisë” dhe jam informuar se emaili im do të përpunohet në përputhje me të.

Name