За оние со Хашимото, еве неколку работи на кои треба да внимаваат во текот на зимата 

Sarita+

За нормална функција на тироидата
Sarita+ ја оптимизира функцијата на тироидната жлезда и се бори со симптомите кај хипотироидизам, како што се зголемување на телесната тежина, замор, депресија преку нормализирање на нивото на тироидните хормони.

Sarita+

За нормална функција на тироидата
Sarita+ ја оптимизира функцијата на тироидната жлезда и се бори со симптомите кај хипотироидизам, како што се зголемување на телесната тежина, замор, депресија преку нормализирање на нивото на тироидните хормони.

Зимата може да претставува предизвик за луѓето со Хашимото – автоимуна состојба каде што имунолошкиот систем погрешно ја напаѓа тироидната жлезда. Оваа мала жлезда, која се наоѓа во пределот на вратот, игра клучна улога во различни телесни функции, особено во регулирањето на метаболизмот и температурата на телото. 

Чувствителност на настинка и нивоа на ТSH 

За лицата со Хашимото, основното прашање во текот на зимата е нарушената способност на тироидната жлезда да ја регулира телесната температура. Како што се намалуваат температурите, телото бара од тироидната жлезда да работи понапорно за да произведе топлина, што дополнително ја оптоварува веќе ослабената тироидна жлезда карактеристична за Хашимото. Овој вид може да ги влоши симптомите на хипотироидизам, како што е типичната зголемена чувствителност на студ, манифестирана како ладни екстремитети дури и во топла средина. 

Ризици и мерки на претпазливост 

И покрај наведените придобивки, ладната терапија како метод за лекување на Хашимото сè уште не е широко прифатена и бара повеќе истражувања. Дополнително, може да претставува ризик за некои пациенти: 

Зголемен глад и потиснат мускулен раст: Ако не се комбинира правилно со вежбање, може да го зголеми гладот и потенцијално да го потисне растот на мускулите. 

Ризик од хипотермија: Секогаш постои ризик од хипотермија со продолжено изложување на многу ниски температури. 

Други контраиндикации: Поединци со состојби како што се астма, проблеми со кожата или постоечки срцеви заболувања треба да избегнуваат ладна терапија. 

Затоа, секогаш е подобро да се консултирате со специјалист пред да се обидете со нова стратегија за управување со вашата состојба. 

Исхрана и начин на живот во зима 

Акцент на витамин Д 

Намалената изложеност на сончева светлина во текот на зимата може да доведе до недостаток на витамин Д, честа појава кај лицата со Хашимото. Храната богата со витамин Д, како што се печурките, рибата, или јајцата, се погодни за добивање на овој есенцијален микронутриент. 

Хидратација 

Останувањето хидрирано во зима помага во борбата против сувата кожа, го олеснува транспортот на хранливи материи, го помага варењето и го намалува воспалението во телото. Топлите билни чаеви можат да бидат пријатна алтернатива на ладната вода. Целта е да консумирате најмалку 2 литри вода или чај дневно. 

Управување со спиењето и стресот 

Адекватниот сон е клучен за управување со симптомите на Хашимото. Спиењето игра витална улога во различни телесни функции, вклучувајќи ја хормоналната рамнотежа, имунолошката функција и нивото на стрес. За лицата со Хашимото, каде што тироидната жлезда е веќе загрозена, обезбедувањето доволно квалитетен сон станува уште поважно. 

  • Спиење и регулирање на хормоните: Сонот го поддржува регулирањето на хормоните, вклучувајќи ги и тироидните хормони. Нарушениот или недоволен сон може да ги влоши проблемите со тироидната жлезда. 
  • Поддршка на имунолошкиот систем: За време на спиењето, телото ги регенерира ткивата, вклучувајќи ги и имуните клетки. Квалитетниот сон ја подобрува функцијата на имунитетот, што е од клучно значење за оние со автоимуни нарушувања како Хашимото. 
  • Намалување на стресот: недостатокот на сон го зголемува нивото на стрес, што, пак, може да ги влоши автоимуните реакции. Добро одмореното тело е подобро опремено да се справи со стресот. 

За да го подобрите квалитетот на вашиот сон: 

  • Воспоставете редовен распоред за спиење – обидете се да одите во кревет и да се будите секој ден во исто време. 
  • Создадете мирна средина за спиење, без електронски уреди. 
  • Практикувајте релаксирачки активности пред спиење, како што се читање, слушање смирувачка музика или топла бања. 
  • Ограничете го кофеинот и тешките оброци блиску до спиење. 
  • Вклучете техники за релаксација, како што се длабоко дишење, медитација или јога. 

Посветувајќи внимание на овие аспекти на исхраната и начинот на живот во текот на зимата, лицата со Хашимото можат подобро да ја поддржат нивната севкупна благосостојба и поефикасно да управуваат со нивната состојба. 

Додатоци во исхраната за нарушувања на тироидната жлезда 

Пазарот нуди различни додатоци во исхраната за луѓе со проблеми со тироидната жлезда. Една погодна опција е производот Сарита, кој содржи цинк, селен (одличен за претворање на тироиден хормон Т4 во неговата активна форма Т3), витамин Д3 и ашваганда. Античката билка, широко користена во ајурведската медицина, е моќен антиоксиданс кој ја поддржува функцијата на тироидната жлезда помагајќи во регулирањето на производството на тироидните хормони. Екстрактот од ашваганда, исто така, обезбедува когнитивни придобивки, ја подобрува меморијата и функцијата на мозокот, додека дополнително го намалува стресот и анксиозноста, вообичаени проблеми за лицата со проблеми со тироидната жлезда. 

Како заклучок, лицата со Хашимото треба да обрнат дополнително внимание во текот на зимата. Правилната исхрана и хидратација, стресот и управувањето со спиењето, заедно со алтернативните методи, би биле корисни за одржување на здравјето во студените месеци. Грижата за себе лесно може да стане секојдневна навика со Сарита, што носи дополнителни придобивки како што се ослободување од симптомите влошени од студот. 

Още статии “Други, Сите

Други, Сите

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи 

Дијабетес и психологија: емоции и на што да внимавате ако имате дијабетес 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Претплатете се на нашите специјални понуди

Ја прочитав „Политиката за приватност“ и информиран/а сум дека мојата е-пошта ќе се обработи во согласност со истата.

Name