Што не знаеме за вирусите и како да се заштитиме? 

Со почетокот на студените месеци, важно е да го поддржиме нашето тело и да воспоставиме основни здрави навики за успешно да ја поминеме сезоната на вируси. Постојат многу начини за поддршка на вашиот имунолошки систем, а еден од нив е со природен додаток во исхрана со докажана ефикасност. 

„Внимавајте, бидејќи во моментов има вирус“,сте го слушнале ова предупредување, нели? Вирусите навистина имаат сезона, а во одредени периоди од годината се зголемува ризикот од инфекции. 

Сепак, вистината е дека околу нас има „вирус“ во текот на целата година. Познати се илјадници вируси, а тие дури претставуваат мал дел од реалниот број на сите патогени кои предизвикуваат болести во светот. Бидејќи нашиот контакт со нив е преку целата година, имунолошкиот систем треба да работи без одмор. 
 

Вируси – што точно се тие? 

Вирусите се заразни честички на кои им треба “домаќин” за да се размножат и да се шират. За разлика од бактериите, кои се мали едноклеточни, вирусите не се живи организми. Тие имаат само ДНК или РНК геном заштитен со протеинска обвивка. Некои типови на вируси имаат и мембрана. 

За да се размножуваат, вирусите ги преземаат клетките на заразениот организам и го користат за репродукција на вирусни структури. И луѓето и животните и растенијата можат да се заразат со вируси, што предизвикува разни болести. 

Колку видови на вируси има? 

Досегашната наука препознава десетици илјади различни вируси, но вистинскиот број на постоечки вируси е неверојатно голем – 10 до 31-ва сила, што е дури и повеќе од бројот на ѕвезди во универзумот! 

Затоа, практично е невозможно да се изолираме и заштитиме од апсолутно секаков контакт со вируси. Можеме да го ограничиме ризикот од инфекција, но не помалку важно е во борбата против вирусите да се грижиме за нашето општо здравје и да го одржуваме нашиот имунолошки систем во состојба. 

За зимски и летни вирусни инфекции. 

Во есенските и зимските месеци секоја година има врв на инфекции со вируси кои предизвикуваат воспаление на горниот респираторен тракт. „Виновници“ за овој тип на болест може да бидат риновируси, коронавируси, аденовируси, вируси на параинфлуенца и други. 

Во есен и зима има бум на инфекции од една страна поради промената на климатските услови, од друга страна поради акумулација на големи групи луѓе во затворени простори. На есен, учениците се враќаат во училниците, а помалите деца повторно се собираат во градините, а потоа зимскиот студ предизвикува луѓето да продолжат да се собираат главно во затворени простории. Ова им овозможува на патогените лесно да се пренесуваат од човек на човек и да заразат многу луѓе за кратко време. 

Летните месеци се добро време за ентеровируси. Инфекцијата со нив е специфична по тоа што често се јавува со стомачни тегоби. Општа слабост, болки во грлото и главоболка се исто така вообичаени симптоми на инфекција со таканаречените стомачни вируси. 

А како што напоменавме на почетокот, покрај „зимските“ и „летните“ вируси, има и такви со кои доаѓаме во контакт цела година. 

Кои се најчестите вирусни инфекции? 

Несомнено се работи за акутни респираторни (респираторни) и инфекции, а во оваа категорија спаѓаат и грип. Секоја година околу половина од светската популација заболува од овој тип на вирусна инфекција, а во многу случаи болеста се смирува за неколку дена. Кога човечкото тело е здраво, а имунолошкиот систем добро функционира, одморот, спиењето и внесувањето доволно течности се предуслов за успешно заздравување. 

„Лековите“ во вакви случаи всушност не лекуваат, туку ги ублажуваат симптомите – кашлица, треска, болки во мускулите, течење на носот, треска. За разлика од бактериите, вирусите не се подложни на антибиотски третман. Затоа, важно е да го одржуваме нашето тело во добра здравствена и оптимална состојба за да може самостојно да се справи со најчестите сезонски вирусни инфекции. Споменувајќи го третманот со антибиотици, многу е важно да не се прибегнува кон него без претходно да биде доделен и спроведено истражување. Многу од симптомите на вирусни и бактериски инфекции се слични, така што без лабораториски тест е невозможно со сигурност да се утврди кој е предизвикувачкиот агенс на нашата малаксаност. Доколку е од вирусна природа, внесувањето на антибиотици во најголем број случаи не е оправдано, а кај некои вирусни инфекции можно е дури и да се комплицира состојбата на пациентот. Вклучувањето на антибиотик може да биде неопходно за да се активира истовремена бактериска инфекција – но повторно, третманот треба да го препише лекар и по прегледот. 

Како да избегнете компликации по вирусна инфекција? 

Пред сè, дајте му можност на сопственото тело ефикасно да се бори со „натрапникот“. Не ставајте се под физички или ментален напор. Многу е важно да се обезбеди целосен душевен мир на почетокот на првите симптоми на болеста. Спротивно на сфаќањето на нашите баби дека кога ќе се разболиме ни треба „јака храна“, во случај на вирусна инфекција не треба да јадеме со сила. Недостатокот на апетит е сигнал што телото ни го дава да не го оптоваруваме за да ги мобилизираме сите сили за борба против вирусот. Се претпочитаат лесни супи, чорби и чаеви, особено во првите два или три дена, кога симптомите обично се најизразени. 

Ако после тоа кашлицата, треската, главоболката и други симптоми сè уште не се подобрат, задолжително посетете лекар. 

Пациентите со хронични заболувања, лежечките и постарите лица треба да се консултираат со лекар веднаш штом ќе се појават симптомите. Истото важи и за доенчиња и мали деца, кај кои вирусната инфекција се развива исклучително брзо, вклучително и со нагло зголемување на треската. Кај бебињата течењето на носот е поопасно отколку кај децата и возрасните. 

Зајакнување на имунолошката одбрана од вирусни инфекции 

Возраста, како и неколку болести, може да ја загрозат имунолошката одбрана и да го направат човечкото тело поподложно на инфекции и можни компликации. Меѓу другите фактори на нарушен имунитет се: 

• Исхрана сиромашна со хранливи материи; 

• Недостаток на адекватен сон; 

• Недоволна физичка активност; 

• Хронично високи нивоа на стрес. 

Затоа, вреди секој од нас да внимава на својот животен стил и навиките во исхраната доколку бара максимална отпорност на вирусни инфекции. Урамнотежената исхрана, спортот, прошетките на отворено и практиките за релаксација погодни за нас се сигурен начин за поддршка на природните заштитни функции на нашето тело од болести. Во денешниот бурен начин на живот, можеби ќе треба дополнително да го поддржуваме нашето тело преку соодветен додаток во исхраната. На почетокот на сезоната есен-зима и зголемениот ризик од вирусни инфекции, можете да му верувате на Стаматин – природен додаток во исхраната кој делува и на дополнително зајакнување на здравиот организам и во случај на инфекција. 
 

Што содржи Стаматин и како ни помага да се бориме против вирусите? 

Стаматин го комбинира дејството на витамин Ц и цинк со докажани ефективни билни екстракти кои делуваат на вирусни или бактериски инфекции. 

Комбинацијата на витамин Ц и цинк има антиоксидативно и зајакнувачки ефект врз телото. Активната состојка Radix Isatidis – корен од кинеската билка Isatis Tinctorial го блокира развојот на вируси и промовира побрзо закрепнување. Стаматин ја содржи и билката африкански здравец, која благотворно делува на бактериски инфекции и го олеснува искашлувањето, вклучувајќи настинки или акутен бронхитис. 

Со почетокот на студените месеци, бидете будни за вашето здравје. Движете се, поминувајте време во природа, јадете што е можно почиста и храна богата со хранливи материи. Придржувајте се до добро познатата максима дека превенцијата е најдобриот третман! Ова може значително да ја намали инциденцата на болести поради вирусни инфекции. 

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи 

Дијабетес и психологија: емоции и на што да внимавате ако имате дијабетес 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Претплатете се на нашите специјални понуди

Ја прочитав „Политиката за приватност“ и информиран/а сум дека мојата е-пошта ќе се обработи во согласност со истата.

Name