Пет важни витамини кои ја зајакнуваат одбраната на вашето тело 

Марија Иванова

Apriben

За целокупната физичка благосостојба

Apriben

За целокупната физичка благосостојба
Apriben е производ кој ја поддржува физичката благосостојба на организмот и неговиот имунолошки систем.

Марија Иванова
Доктор

За да функционира добро, нашиот имунолошки систем бара редовно внесување на неколку есенцијални витамини. Дознајте повеќе за нив за да се осигурате дека вашето тело може да обезбеди доволна заштита од секојдневниот стрес и болести! 

Нивната улога е суштинска за одржување на сите нормални функции во телото. Постојат неколку витамини кои играат клучна улога во одржувањето на добро функционалниот имунолошки систем: витамин Ц, витамин Д, витамин Е, витамин Б6 и витамин Б17, исто така познат како амигдалин. Тие ја поддржуваат одбраната на вашето тело и помагаат во вашето закрепнување кога ќе се разболите. Покрај тоа, добриот имунолошки систем е поврзан со вашата целокупна благосостојба. Кога вашиот имунолошки систем работи добро, тоа ви помага да се чувствувате енергично и да одржувате добар квалитет на живот. 

За да се одржи соодветно ниво на овие важни витамини во вашето тело, неопходно е да се јаде разновидна исхрана секој ден. Сепак, дефицитот на витамини и недостатокот на други есенцијални хранливи материи се вообичаени овие денови, а причините се сложени. Лошите навики во исхраната, строгите диети за слабеење и брзиот начин на живот кој не дозволува добро испланирани избалансирани менија се некои од факторите кои често доведуваат до хроничен недостаток на корисни материи во организмот. 

 

Кога сме под значителен стрес подолг временски период, докажано е дека ги исцрпува ресурсите на телото со витамини од Б-групата. Стресот може да ги активира и процесите кои водат до тешкотии во апсорпцијата на различни корисни хранливи материи. Затоа, ако сме подложени на силен стрес, страдаме од хроничен замор или ако нашите тела се исцрпени од болест, важно е да ги поддржиме нашите тела и нивниот имунолошки одговор. 

Овие пет важни витамини помагаат да се активира природната одбрана на телото, да се подобри вашата целокупна физичка подготвеност и тие се: 

Нашироко познат како „универзален борец“, витаминот Ц често се бара кога сме болни или едноставно се чувствуваме уморни. Овој витамин е исклучително силен антиоксиданс кој му помага на нашите тела да ја поправат штетата предизвикана од слободните радикали, вклучително и на нашата ДНК. Витаминот Ц промовира регенерација на ткивата низ нашите тела и придонесува за побрзо зараснување на раните. Тој игра важна улога во одржувањето на здрави коски, коса, кожа и ‘рскавица. 

Исто така, игра клучна улога во апсорпцијата на железо и, следствено, во спречување на анемија со дефицит на железо. Колку е ова важно? Повеќе отколку што мислите. Можеби не знаете, но на глобално ниво, недостатокот на железо влијае на 25% од луѓето во некоја фаза од нивниот живот, што значи дека секој четврти поединец! 

Храната богата со витамин Ц вклучува црвена и зелена пиперка, агруми, киви, бриселско зелје, јагоди, како и сирова или варена брокула. 

До неодамна, витаминот Д остана во сенка на витаминот Ц кога се разговараше за витамините кои го поддржуваат имунолошкиот систем. Сепак, недостатокот на овој витамин растворлив во масти може да доведе до намалување на природната одбрана на телото и да предизвика оштетување на скелетниот систем, вклучувајќи рахитис кај децата и остеопороза кај возрасните. Хроничниот недостаток на витамин Д го зголемува ризикот од неколку видови на рак, вклучувајќи рак на дојка, колоректален карцином, рак на јајниците и рак на простата. 

Во исто време, недостатокот на витамин Д е вознемирувачки чест. Во Соединетите Американски Држави, на пример, тој е пронајден кај 42% од населението, а процентот е речиси двојно зголемен кога станува збор за постарите лица. Затоа во последно време во научните кругови и каналите на медиумите се повеќе се зборува за важноста на витаминот Д и како редовно да се добива во доволни количини. 

Недостатокот на витамин Д е тешко да се дијагностицира без специфични тестови бидејќи се манифестира бавно и без специфични симптоми. Затоа, важно е проактивно да го добивате, вклучително и преку храна како масна риба или жолчки од јајце. Најсигурен начин да го поттикнете вашето тело да синтетизира витамин Д е да се изложите на доволно сончева светлина без да ги пропуштите студените зимски денови. 20-минутната прошетка во паркот со отворени дланки и лице изложено на сонце е доволна секојдневна превенција. Дополнително, нашите тела имаат способност да акумулираат и складираат синтетизиран витамин Д од летото, за да можат да црпат од овој ресурс во текот на остатокот од годината. 

Многу жени се запознаени со витаминот Е како козметички производ, но неговите функции во телото се многу подалеку од негата на кожата и косата. Вистина е дека витаминот Е може да помогне во борбата против стареењето на кожата бидејќи делува како антиоксиданс и го намалува воспалението. Помага во одржување на добро хидрирана и сјајна коса, намалувајќи ја опаѓањето на косата, што ја прави популарна состојка во рецептите за маски за коса. 

Како помошник за здрав имунолошки систем, витаминот Е ги штити клеточните мембрани од оксидативно оштетување. 

Се наоѓа во мембраните на сите клетки во телото, но е највисоко концентриран во клетките на имунолошкиот систем, кои се изложени на најголем ризик од оштетување. Недостатокот на витамин Е ја намалува способноста на телото да реагира на заразни микроорганизми и брзо да произведува антитела. 

Витаминот Е е витамин растворлив во масти, складиран од телото во масните ткива и црниот дроб. Храната богата со овој витамин вклучува одредени растителни масла (сончоглед, пченка, пченица, соја), јаткасти плодови, семиња и лиснат зеленчук. 

Сите витамини од групата Б-комплекс се важни за нормално функционирање на нервниот систем. Витаминот Б6 игра улога во биохемиските процеси во телото кои се дел од нашата природна одбрана од болести. Исто така, помага во контрола на воспалителните процеси и е потребен за регулирање на спиењето, расположението и намалување на ризикот од депресија. 

Соодветното ниво на витамин Б6 во телото е поврзано со намален ризик од рак. 

Храната богата со витамин Б6 вклучува пилешко, лосос, туна, говедски црн дроб и наут. 

Витаминот Б17, познат и како амигдалин, беше релативно неодамна изолиран, а научниот интерес за него продолжува да биде значителен. 

Се наоѓа во природни извори како што се семките од кајсии, јаболка, сливи, горчливи бадеми и цреши, амигдалинот има моќно антиоксидантно дејство. Ја подобрува природната отпорност на телото на инфекции и докажано е дека природно го регулира високиот крвен притисок. Ова го олеснува оптоварувањето на нашите срца и може да придонесе за продолжен животен век. 

За да го обезбедите вашето тело со витамин Б17 и да ја подобрите целокупната физичка состојба, можете да го земате во форма на додаток. Еден таков додаток во исхраната е Apriben, производ кој обезбедува сеопфатна поддршка на телото и неговите природни одбранбени механизми. Содржи активни состојки, вклучително и витамин Б17, кои го оптимизираат физичкото здравје, тонот на телото и функциите на имунолошкиот и кардиоваскуларниот систем, особено во присуство на стресни фактори. 

Априбен исто така содржи: 

Шитаке печурка: Корисна за функцијата на имунолошкиот и нервниот систем, како и за целокупниот тон на телото. 

Реиши печурка: Помага во циркулацијата на крвта, го оптимизира физичкото здравје и ја подобрува природната одбрана на телото. 

Шага печурка: Содржи низа биолошки активни супстанции како што се бета-глукани, габични влакна, ензими и други кои ја стимулираат еластичноста на телото. 

Априбен е одлично комплементарно средство за силен имунолошки систем и севкупно зајакнување на организмот. Не заборавајте да одржувате разновидна и урамнотежена исхрана заедно со неа; ова значително го намалува ризикот од сериозни недостатоци на хранливи материи во вашето тело. И запомнете го златното правило дека колку е пошарена вашата храна во чинијата, толку поважни витамини му давате на вашето тело! 

 

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12520530/ 
  2. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-b6/ 

Што е ментален замор и дали може да се справите со истиот? 

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Претплатете се на нашите специјални понуди

Ја прочитав „Политиката за приватност“ и информиран/а сум дека мојата е-пошта ќе се обработи во согласност со истата.

Name