Начин на живот со дијагноза на дијабетес: корисни совети. 

Favio Forte

Мултивитамини и контрола на гликоза за дијабетичари

Favio Forte

Мултивитамини и контрола на гликоза за дијабетичари
Ги обезбедува дневните потреби за витамини и минерали за сеопфатна нега кај луѓето со дијабетес мелитус и им помага да го контролираат нивото на шеќер во крвта.

Дијабетесот е хронична болест која погодува милиони луѓе ширум светот. Се карактеризира со високи нивоа на шеќер во крвта, предизвикани од неспособноста на телото да произведува или користи инсулин (супстанцијата што го регулира нивото на шеќер во крвта во телото). Кога инсулинот не се произведува или користи правилно, гликозата (шеќерот) се акумулира во крвта и може да предизвика различни здравствени проблеми. Постојат два основни типа на дијабетес: тип 1 и тип 2. 

Дијабетес тип 1 се појавува кога имунолошкиот систем на телото ги напаѓа и уништува клетките во панкреасот кои произведуваат инсулин. Овој тип на дијабетес обично се развива во детството или адолесценцијата, и на луѓето со дијабетес тип 1 им требаат дневни инсулински инјекции или инсулинска пумпа за да го контролираат нивото на шеќер во крвта. Дијабетесот тип 2, од друга страна, е почеста форма на болеста и е поврзан со начин на живот, лоша исхрана, недостаток на физичка активност и дебелина. 

Кај дијабетес тип 2, телото станува отпорно на инсулин и не го користи ефикасно. Ова доведува до акумулација на гликоза во крвта, што не води до неколку здравствени проблеми, ако не се контролираат. Симптомите на дијабетес вклучуваат зголемена жед и глад, често мокрење, заматен вид, замор и бавно зараснување на раните. Ако не се лекува, дијабетесот може да доведе до сериозни компликации како што се оштетување на нервите, болести на бубрезите, срцеви заболувања и слепило. Управувањето со дијабетесот бара холистички пристап кој вклучува здрава исхрана, редовно вежбање, лекови (како што се инсулински инјекции или лекови и додатоци) и следење на нивото на шеќер во крвта. Исто така, неопходно е да се управуваа и со други здравствени состојби, како што се високиот крвен притисок и високиот холестерол, кои го комплицираат дијабетесот. Во овој поглед, неколку видови витамини се особено корисни за телото. 

Тие се: 

Витамин Д: Помага за апсорпција на калциум и ги лекува коските. Исто така, игра улога во регулирањето на нивото на шеќер во крвта. Некои студии сугерираат дека луѓето со дијабетес се повеќе склони кон ниски нивоа на витамин Д. Храната богата со витамин Д вклучува мрсна риба, жолчки од јајце и збогатено млеко и житарки. Покрај тоа, престојот на сонце го поттикнува производството на витамин Д. 

Витамин Б12: Важен е за функционирање на нервите и производство на црвени крвни зрнца. Луѓето со дијабетес се изложени на зголемен ризик од недостаток на витамин Б12 поради одредени лекови и намалена апсорпција. Добри извори на витамин Б12 се месото, рибата, млечните производи и житариците. 

Витамин Ц: Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој го штити телото од оштетување од слободните радикали. Исто така, може да помогне да се подобри контролата на шеќерот во крвта и да се спречат компликации како што се бубрежно заболување. Добри извори на витамин Ц се агруми, бобинки, киви и брокула. 

Магнезиум: Магнезиумот е важен за здравјето на коските, здравјето на срцето и контролата на шеќерот во крвта. Некои студии покажаа дека луѓето со дијабетес имаат поголема веројатност да имаат ниски нивоа на магнезиум. Извори на магнезиум се цели зрна, јаткасти плодови, семиња и зелен лиснат зеленчук. Постојат и други природни состојки, вклучувајќи ја и алфа-липоичната киселина, која е моќен антиоксиданс и штити од оштетување на слободните радикали, што е корисно кај дијабетес. 

Екстрактот од хром и гинекомастија, исто така, често се користат од дијабетичари бидејќи го регулираат нивото на шеќер во крвта преку подобрување на одговорот на телото на инсулин. Еден соодветен производ за оние кои страдаат од дијабетес е “Favio Forte”. 

Ова е додаток во исхраната кој содржи неколку од горенаведените состојки: екстракт од гимнема, селен и витамин Д, витамини од Б комплексот, алфа-липоична киселина, магнезиум, витамин Ц, цинк и друго, од кои секоја го подобрува квалитетот на животот на дијабетичарите.. Но, се разбира, здравата исхрана е основа на се, а додатоците го придружуваат. Некои важни елементи на диетата за дијабетес се: 

Влакна: Овие се еден вид јаглехидрати кои не се апсорбираат од телото, па затоа не го зголемуваат нивото на шеќер во крвта. Извори на влакна се овошјето, зеленчукот, цели зрна и мешунките. 

Протеини: Тие се важни за одржување на мускулната маса и за чувство на ситост. Изберете посни извори на протеини како риба, пилешко и мисирка, грав и млечни производи со малку маснотии. 

Здрави масти: Мастите се важни за обезбедување енергија и за апсорпција на одредени витамини. Сепак, важно е да се изберат здрави масти како оние што се наоѓаат во јаткастите плодови, семките, авокадото и мрсната риба. Избегнувајте заситени и транс масти кои се наоѓаат во преработената и пржената храна. 

Вода: Пиењето доволно течности е важно за секого, но тоа е особено важно за луѓето со дијабетес, кои може да имаат зголемен ризик од дехидрација. Водата за пиење може да помогне да се контролира нивото на шеќер во крвта и да се спречат компликации како што се бубрежни заболувања. Покрај исхраната доаѓа и здрав начин на живот и нега на телото. 

Физичка активност, редовни вежби, фитнес, кардио – ова е клучот за здравјето не само за дијабетичарите, туку и за секој организам. Добро е да се избегнуваат засладени пијалоци, да се ограничи пушењето (а зошто да не се елиминира целосно како навика?), како и да се намали внесот на алкохол што е можно повеќе, бидејќи го оштетува црниот дроб и ја отежнува апсорпцијата на шеќерот во крвта… Овие промени во животниот стил доведуваат и до уште една исклучително важна точка – намалување на стресот во секојдневниот живот, што негативно влијае на целиот организам. 

И за крај нешто тематско: Воспоставена е врска помеѓу пролетниот замор (летаргија, астенија) и дијабетесот. Луѓето со дијабетес доживуваат флуктуации во нивото на шеќер во крвта, што може да предизвика да се чувствуваат уморни и да се намалат. Во текот на пролетните месеци, временските промени и зголемената физичка активност може да влијаат на нивото на шеќер во крвта, што доведува до чувство на замор. Пролетта е сезона на алергии. Луѓето со дијабетес може да бидат по подложни на сезонски алергии, што може да го влоши чувството на замор. Други фактори за пролетен замор се уште пониските нивоа на витамин Д, како и остри промени во секојдневниот живот, како што се летото и зголемените активности на отворено… 

Овие промени може да го нарушат режимот на спиење и да доведат до чувство на замор. Како заклучок, може да се каже дека превенцијата и контролата на дијабетесот вклучува здрав начин на живот, одржување на нормална тежина, урамнотежена исхрана, редовно вежбање и избегнување пушење и прекумерно консумирање алкохол. Редовните медицински прегледи, исто така, можат да помогнат да се идентификуваат раните знаци на дијабетес и да се овозможи рана интервенција. Дијабетесот не е пресуда, можете да живеете со него во потполност, но најважното нешто што треба да се има на ум е дека секогаш постои начин да се спречи и често се зависи од донесувањето правилни одлуки во секојдневниот живот. 

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи 

Дијабетес и психологија: емоции и на што да внимавате ако имате дијабетес 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Претплатете се на нашите специјални понуди

Ја прочитав „Политиката за приватност“ и информиран/а сум дека мојата е-пошта ќе се обработи во согласност со истата.

Name