Како да ги надминете настинките оваа зима 

B-protekt

Високо ефективен синбиотик за здрава цревна флора
B-protekt е високо ефикасен синбиотик (пробиотик и пребиотик) кој создава погодна средина за развој на корисни бактерии во цревата и го поддржува цревниот имунитет.

B-protekt

Високо ефективен синбиотик за здрава цревна флора
B-protekt е високо ефикасен синбиотик (пробиотик и пребиотик) кој создава погодна средина за развој на корисни бактерии во цревата и го поддржува цревниот имунитет.

Респираторните заболувања и грипот се позастапени во зима поради различни фактори. Падот на температурите е клучен фактор, бидејќи студеното време ги стеснува крвните садови, намалувајќи го протокот на крв, што потенцијално може да ги ослаби имунолошките реакции на телото. 

Дополнително, намалената сончева светлина во текот на зимските месеци доведува до намалување на нивото на витамин Д во телото, клучен елемент за функцијата на имунолошкиот систем. Овој недостаток може да ја загрози способноста на телото да се бори против инфекции. 

Понатаму, во текот на зимата, луѓето поминуваат повеќе време во затворени простории, често во непосредна близина на другите. Зголеменото време во затворен простор го олеснува преносот на вируси, особено во затворени простори со слаба вентилација и на јавни амбиенти каде што се користат заеднички површини. Овие услови создаваат идеална средина за полесно ширење на болести како што се настинката и грипот. 

Со оглед на овие предизвици, зимската сезона бара дополнителни мерки за зајакнување на имунолошкиот систем. Ова вклучува одржување на здрава исхрана богата со витамини и минерали, редовни физички активности, обезбедување на адекватен сон и практикување добра хигиена. 

Зајакнување на имунолошкиот систем 

Зајакнувањето на имунолошкиот систем, особено за време на студените месеци, вклучува холистички пристап фокусиран на животниот стил и навиките во исхраната: 

 • Урамнотежена исхрана: Конзумирањето разновидно овошје, зеленчук, цели зрна, протеини и здрави масти е од клучно значење. Овие намирници се богати со есенцијални хранливи материи како што се витамините Ц и Е, бета-каротен и цинк, кои ја подобруваат способноста на имунолошкиот систем да се бори против инфекции. Овошјето и зеленчукот со светла боја, како бобинки, портокали и спанаќ, содржат високи нивоа на антиоксиданси и фитонутриенти кои го поддржуваат имунолошкиот систем. 
 • Редовни физички вежби: Умерената физичка активност – околу 150 минути неделно – има бројни придобивки за имунолошкиот систем. Активностите како што се пливање, трчање, танцување, одење или јога ја подобруваат циркулацијата на крвта, овозможувајќи им на имуните клетки поефикасно да се движат низ телото. Дополнително, редовните тренинзи можат да го намалат ризикот од хронични болести и воспаленија, дополнително зајакнување на имунолошката функција. 
 • Адекватен сон: Сонот е клучен за одржување на имунитетот. За време на спиењето, телото ослободува цитокини – протеини кои му помагаат на имунолошкиот систем да реагира на инфекции и воспаленија. Недостатокот на сон може да го намали производството на овие заштитни цитокини, како и антитела и клетки кои се борат против инфекциите. 
 • Управување со стресот: Хроничниот стрес го изложува телото на постојан прилив на стрес хормони како кортизол, кои го потиснуваат имунолошкиот систем. Практиките како што се медитација, јога, вежби за длабоко дишење и поминување време во природа можат да помогнат во ефикасно управување со стресот, одржувајќи го имунолошкиот систем во оптимална состојба. 
 • Правилна хигиена: Добрите хигиенски практики се од суштинско значење за спречување на ширење на вируси и други патогени. Редовното миење раце, употребата на средства за дезинфекција и одржувањето на чиста животна средина значително ја намалуваат веројатноста за инфекција и ширење на болести. 

Овие здрави навики не само што го зајакнуваат имунолошкиот систем, туку придонесуваат и за целокупната благосостојба, правејќи го телото поотпорно на инфекции и болести. 

Неколку студии ја нагласуваат ефикасноста на пробиотиците и во спречување и лекување на респираторни заболувања: 

 • Помал ризик од болест: Анализите од бројни студии покажуваат помала инциденца на респираторни заболувања кај оние кои земаат пробиотици во споредба со оние кои не земаат. 
 • Ублажување на симптомите на настинка: Докажано е дека пробиотиците го скратуваат времетраењето на симптомите на настинка, што доведува до побрзо закрепнување. 
 • Намалени респираторни заболувања кај ранливи пациенти: за поединци склони кон повторливи настинки, употребата на пробиотици значително ја намалува фреквенцијата на последователни и повторливи инфекции. 
 • Пократко траење на болестите: Утврдено е дека употребата на пробиотици го намалува времетраењето и на настинката и на грипот. 

За дополнителна поддршка на имунолошкиот систем и целокупното здравје, можете да додадете додатоци во вашата дневна рутина. Еден производ кој вреди да се забележи е моќниот синбиотик B-protect. B-protect е високо ефикасен синбиотик – комбинација на пробиотик и пребиотик – што содржи единствена комбинација од 5 соеви на пробиотски бактерии и пребиотици инулин и пектин. Тие создаваат средина погодна за развој на корисни бактерии во цревата. Збогатен со витамини во оптимални дози, B-protect поволно влијае на имунитетот на цревата, а секој пробиотик има специфичен и единствен механизам на дејство во соодветниот дел од гастроинтестиналниот тракт. Ова го прави B-protect одличен комбиниран производ за различни цревни нелагодности за време и по земање антибиотици, дијареа, запек, промени во исхраната, патување и стрес. Регулирањето на процесите во гастроинтестиналниот тракт придонесува за посилен имунолошки систем и подобро целокупно здравје. 

Дополнителни здравствени совети: 

 • Внес на витамин Ц: Иако не е 100% гаранција против настинки и грип, витаминот Ц секако е дел од одржувањето на здраво тело. Вклучете агруми, бобинки, пиперка и лиснат зеленчук во вашата исхрана. 
 • Храна за зајакнување на имунитетот: Храната богата со витамин Д (масна риба, јајца), цинк (јаткасти плодови, семки, мешунки) и антиоксиданси (бобинки, зелен чај) може да биде многу корисна за имунитетот. Храната богата со корисни пробиотици вклучува јогурт, кефир, кисела зелка, кимчи или комбуха, кои исто така го поддржуваат здравјето на цревата. 

Како заклучок, пробиотиците претставуваат значаен и позитивен фактор за одржување на нашето здравје во текот на зимската сезона или кога здравјето на цревата е загрозено. Тие играат клучна улога во поддршката на имунолошкиот систем, а редовното консумирање на пробиотици може да го намали ризикот од разни зимски болести, вклучувајќи ги и респираторните инфекции. Нагласувањето на улогата на добрите навики и правењето правилен избор е од суштинско значење. Вградувањето додатоци е лесен начин да се претворат овие избори во нови навики за силен имунолошки систем секој ден. 

Още статии “Сите

Сите

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи 

Дијабетес и психологија: емоции и на што да внимавате ако имате дијабетес 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Претплатете се на нашите специјални понуди

Ја прочитав „Политиката за приватност“ и информиран/а сум дека мојата е-пошта ќе се обработи во согласност со истата.

Name