Дијабетес и психологија: емоции и на што да внимавате ако имате дијабетес 

Favio Forte

Мултивитамини и контрола на гликоза за дијабетичари

Favio Forte

Мултивитамини и контрола на гликоза за дијабетичари
Ги обезбедува дневните потреби за витамини и минерали за сеопфатна нега кај луѓето со дијабетес мелитус и им помага да го контролираат нивото на шеќер во крвта.

Автор: Ивана Лазарова

“Дијабетесот е хронична состојба која бара постојано внимание и грижа. Почетната точка во управувањето со дијабетесот обично е поврзана со физичките аспекти на болеста – контрола на шеќерот во крвта, исхрана и физичка активност. Сепак, често ја занемаруваме емоционалната страна на дијабетесот, иако тој игра клучна улога во целокупниот процес на лекување

Почнувајќи да ја пишувам оваа статија, размислувам за сите научни студии што би можел да ги наведам, за да разговарам за тоа како науката ја испитува врската помеѓу дијабетесот и психата. Меѓутоа, мојот внатрешен глас шепоти дека би било многу покорисно да ја раскажам мојата сопствена приказна низ призмата на емоциите и како тие влијаат на лекувањето на дијабетесот и како се чуствувам со дијабетес.

Со оваа состојба живеам од својата деветта година. Не сакам да ја наречам болест, не затоа што ја негирам, туку затоа што ја прифаќам токму како таква – состојба која бара грижа и постојана контрола, но и НЕ ГО ограбува животот од среќни емоции, споделени моменти со саканите, интересни искуства и достигнувања во секој аспект од животот.

Додека го пишувам ова, веднаш помислувам на Бојан Петров, кој продолжува да биде пример за сите нас, не само за оние со дијабетес. Си дозволувам да ги споделам моите две извонредни спортски достигнувања – аџилакот Камино де Сантијаго што го завршив во 2018 година со инсулин во мојот ранец и трката Витоша 100, која успешно ја завршив. 

Бојан Петров беше инспирација за овие искуства, не се откажуваше ниту за момент и ниту еднаш не го искористи тоа што е дијабетичар како изговор. Си ветив дека нема да престанам да се движам, да се грижам за моето здравје, да продолжам да се развивам како личност и професионалец во областа што ја избрав, а тоа е психологијата.

Во западниот свет, ние често го одвојуваме телото од умот, од духот на личноста. Источните култури, како и различните школи во психотерапијата, ја гледаат личноста како целина – умот, душата и телото. Јас се придржувам до втората теорија и не случајно велиме „Здрав ум во здраво тело“. Избрав да студирам психологија токму затоа што секој ден откривам нови знаења кои ме збогатуваат и ми помагаат во работата. Патот до самооткривањето не е лесен, но тоа си го должиме на самите себе, прифаќање, топла прегратка на сите трауми, на сите несовршености кои не прават единствени и незаменливи. Да, тешко е да се прифати дека ни се случиле одредени искушенија, но наместо да зјапаме предолго во темнината, добро е да запомниме дека ние сме светлината.

Се сеќавам на едно особено интересно предавање за мене, каде што дознав за Салвадор Минучин – семеен терапевт, роден и израснат во Аргентина, и неговата иновативна работа во семејната терапија. Минучин испитува различни односи во семејствата и го развива својот пристап, истражувајќи ги децата со дијабетес тип 1. Она што го забележува е дека кога семејните конфликти не излегуваат на површина, тие влегуваат во крвотокот на детето. Лично, ова беше логично објаснување за состојбата на дијабетес тип 1. Често избегнуваме конфликти, но забораваме дека тишината само ги влошува работите. Овде, не зборувам за борба за тривијални работи, туку за учење да бидеме наметливи во односите со саканите, да ги знаеме нашите граници и да можеме да ги наметнуваме нашите желби со смирена сила и топла самоувереност. Оваа комбинација често се користи во нео-Рајхијанската аналитичка психотерапија – наидов на неа преку книгите на Дора Прангаџијска, „Не е сè вина од нашите родители“ и „Ти благодарам, мамо“, кои топло ги препорачувам на секој читател.

Постојат многу различни теории за односот помеѓу емоциите и нашето физичко тело, кои не можев да ги обединам во една статија, но се надевам дека ќе обезбедам храна за размислување и желба за подлабока самосвест за секој од нас. Едно објаснување што сметам дека е повалидно за дијабетес тип 2 е теоријата на Лиз Бурбо дека дијабетесот може да се толкува како недостаток на сладост во животот. Друг автор кој пишува за врската помеѓу телото и болеста е Габор Мате, чиј филм „Мудроста на траумата“ би го нарекол исцелување за сите.

Поврзаноста на дијабетесот со емоциите е двонасочна. Колку што емоциите (позитивни и негативни) влијаат на контролата на шеќерот во крвта, високото или ниското ниво на шеќер во крвта исто така влијаат на емоциите. Често се наоѓам во мрачно расположение кога нивото на шеќер во крвта ми е високо. 

Тоа е токму тоа чувство на паѓање без безбедносно јаже… како да губиш контрола над себе и не можеш да се држиш. Слично на тоа, силните емоции влијаат на нивото на шеќер во крвта. Ми се има случено, особено како тинејџер, да присуствувам на концерт, да танцувам со часови, а потоа и покрај орото, шеќерот ми се искачи. Тоа не значи дека треба да престанеме да одиме на концерти и да се забавуваме, но кога претстојат силни емоции, да бидеме внимателни, почесто да го мериме нивото на шеќер во крвта и да внимаваме што јадеме.

Ќе дадам и позитивен пример. Кога бев во Соединетите Американски Држави, и покрај тоа што се обидував да следам строга диета, бев многу активна, се здебелив неколку килограми и се плашев како тоа ќе влијае на моите вредности на хемоглобинот A1c (тест што покажува контрола на шеќерот во крвта во последните 3 до 6 месеци ). Кога се вратив и ги измерив вредностите, тие беа повеќе од совршени за дијабетичар. И така позитивните искуства имаа позитивно влијание врз вредностите на тестот.

Дијабетесот е хронична состојба која бара постојано внимание и грижа. Почетната точка во управувањето со дијабетесот обично е поврзана со физичките аспекти на болеста – контрола на шеќерот во крвта, исхрана и физичка активност. Сепак, често ја занемаруваме емоционалната страна на дијабетесот, иако тој игра клучна улога во целокупниот процес на лекување.

Но, како би можеле подобро да се справиме со емотивниот аспект? Ќе дадам неколку совети кои беа корисни за мене, но би рекол дека се универзално применливи за секого:

Техники за релаксација и дишење: Медитации за заздравување на вашето внатрешно дете или едноставно фокусирање на дишењето со пријатна музика во позадина.

Прогресивна мускулна релаксација: затегнување на мускулите за 7 до 10 секунди, проследено со релаксација за 20 до 30 секунди; повторување неколку пати додека не се намали нивото на анксиозност. Можеме да повториме и колку е пријатно чувството на релаксација и да набљудуваме како се чувствува

Сочувствително писмо до себе за моментите кога се обвинуваме себеси, мислејќи дека ништо не е во ред и дека работите би можеле да бидат многу подобри: седи на тивко и мирно место, се смируваме себеси и се обидуваме да пишуваме како да му пишуваме на нашиот најдобар пријател. некој на кој сме сигурни дека никогаш не би имале толку сурови и големи очекувања за справување.

Посета на психолог: Психолошката поддршка е клучна за справување со емоционалните аспекти на дијабетес тип 1 и тип 2.

Разговор со добар пријател: Понекогаш, ова е единствената терапија што ни треба и важно е да бараме поддршка наместо да се изолираме.

Дијабетесот не е ограничен само на физички симптоми и третман. Емоционалниот аспект игра клучна улога во квалитетот на животот на луѓето со дијабетес. Препознавањето на овој факт и обезбедувањето соодветна психолошка поддршка се од суштинско значење за успешно управување со болеста. Комбинирањето на физички и психолошки стратегии може да ја подобри не само контролата на шеќерот во крвта, туку и целокупната благосостојба, придонесувајќи за исполнет и здрав живот.

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи 

Имунолошкиот систем – армијата што не штити 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Претплатете се на нашите специјални понуди

Ја прочитав „Политиката за приватност“ и информиран/а сум дека мојата е-пошта ќе се обработи во согласност со истата.

Name