Për ata me Hashimoto, këtu janë disa gjëra që duhet të kenë parasysh gjatë dimrit 

Sarita+

For normal thyroid gland function

14.90

Sarita+

For normal thyroid gland function
Sarita+ optimizes thyroid function and combats symptoms in hypothyroidism, like weight gain, fatigue, depression by normalizing thyroid hormone levels.

14.90

Dimri mund të përbëjë një sfidë për njerëzit me sëmundjen e Hashimotos – një gjendje autoimune ku sistemi imunitar sulmon gabimisht gjëndrën tiroide. Kjo gjëndër e vogël, e vendosur në zonën e qafës, luan një rol vendimtar në funksione të ndryshme trupore, veçanërisht në rregullimin e metabolizmit dhe temperaturës së trupit. 

Ndjeshmëria ndaj të ftohtit dhe niveleve të TSH 

Për individët me Hashimoto, çështja kryesore gjatë dimrit është aftësia e dëmtuar e gjëndrës tiroide për të rregulluar temperaturën e trupit. Ndërsa temperaturat ulen, trupi kërkon që gjëndra tiroide të punojë më shumë për të prodhuar nxehtësi, duke rënduar më tej gjëndrën tiroide tashmë të dobësuar, karakteristikë e Hashimotos. Ky lloj mund të përkeqësojë simptomat e hipotiroidizmit, siç është rritja tipike e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit, e manifestuar si ekstremitete të ftohta edhe në një mjedis të ngrohtë. 

Rreziqet dhe masat paraprake 

Pavarësisht përfitimeve të listuara, terapia e ftohtë si një metodë për trajtimin e Hashimotos nuk është ende gjerësisht e miratuar dhe kërkon më shumë kërkime. Për më tepër, mund të përbëjë rreziqe për disa pacientë: 

Uria e rritur dhe rritja e shtypur e muskujve: Nëse nuk kombinohet siç duhet me stërvitjen, mund të rrisë urinë dhe potencialisht të shtypë rritjen e muskujve. 

Rreziku i hipotermisë: Ekziston gjithmonë rreziku i hipotermisë me ekspozim të zgjatur ndaj temperaturave shumë të ulëta. 

Kundërindikacione të tjera: Individët me kushte të tilla si astma, probleme të lëkurës ose sëmundje ekzistuese të zemrës duhet të shmangin terapinë e ftohtë. 

Prandaj, është gjithmonë e preferueshme të konsultoheni me një specialist përpara se të provoni një strategji të re për të menaxhuar gjendjen tuaj. 

Ushqyerja dhe mënyra e jetesës në dimër 

Theksimi i vitaminës D 

Ekspozimi i reduktuar në rrezet e diellit gjatë dimrit mund të çojë në mungesë të vitaminës D, një dukuri e zakonshme tek individët me Hashimoto. Ushqimet e pasura me vitaminë D, si kërpudhat, peshku, vaji i mëlçisë së merlucit ose vezët, janë të përshtatshme për marrjen e këtij mikronutrienti thelbësor. 

Hidratimi 

Qëndrimi i hidratuar në dimër ndihmon në luftimin e lëkurës së thatë, lehtëson transportin e lëndëve ushqyese, ndihmon tretjen dhe redukton inflamacionin në trup. Çajrat e ngrohtë bimorë mund të jenë një alternativë e këndshme për ujin e ftohtë. Synoni të konsumoni të paktën 2 litra ujë ose çaj në ditë 

Menaxhimi i gjumit dhe stresit 

Gjumi adekuat është thelbësor për menaxhimin e simptomave të Hashimotos. Gjumi luan një rol jetik në funksione të ndryshme trupore, duke përfshirë ekuilibrin hormonal, funksionin imunitar dhe nivelet e stresit. Për individët me Hashimoto, ku gjëndra tiroide tashmë është e dëmtuar, sigurimi i gjumit me cilësi të mjaftueshme bëhet edhe më i rëndësishëm. 

  • Gjumi dhe rregullimi i hormoneve: Gjumi mbështet rregullimin e hormoneve, duke përfshirë hormonet e tiroides. Gjumi i ndërprerë ose i pamjaftueshëm mund të përkeqësojë problemet e tiroides. 
  • Mbështetja e sistemit imunitar: Gjatë gjumit, trupi rigjeneron indet, duke përfshirë qelizat imune. Gjumi cilësor rrit funksionin imunitar, vendimtar për ata me çrregullime autoimune si Hashimoto. 
  • Reduktimi i stresit: Mungesa e gjumit rrit nivelet e stresit, të cilat, nga ana tjetër, mund të përkeqësojnë reaksionet autoimune. Një trup i pushuar mirë është i pajisur më mirë për të përballuar stresin. 

Për të përmirësuar cilësinë e gjumit tuaj: 

  • Vendosni një orar të rregullt gjumi—përpiquni të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë. 
  • Krijoni një ambient të qetë gjumi, pa pajisje elektronike. 
  • Praktikoni aktivitete relaksuese para gjumit, të tilla si leximi, dëgjimi i muzikës qetësuese ose marrja e një dush të ngrohtë. 
  • Kufizoni kafeinën dhe vaktet e rënda afër kohës së gjumit. 
  • Përfshini teknika relaksimi, të tilla si frymëmarrja e thellë, meditimi ose joga. 

Duke i kushtuar vëmendje këtyre aspekteve të të ushqyerit dhe stilit të jetesës gjatë dimrit, individët me Hashimoto mund të mbështesin më mirë mirëqenien e tyre të përgjithshme dhe të menaxhojnë gjendjen e tyre në mënyrë më efektive. 

Suplemente ushqimore  për çrregullimet e tiroides 

Tregu ofron suplemente të ndryshme ushqimore për njerëzit me probleme tiroide. Një opsion i përshtatshëm është produkti Sarita, i cili përmban zink, selen (i shkëlqyer për shndërrimin e hormonit të tiroides T4 në formën e tij aktive T3), vitaminë D3 dhe ashwagandha. Bima e lashtë, e përdorur gjerësisht në mjekësinë Ayurvedike, është një antioksidant i fuqishëm që mbështet funksionin e tiroides duke ndihmuar në rregullimin e prodhimit të hormoneve tiroide. Ekstrakti i Ashwagandha gjithashtu ofron përfitime njohëse, duke përmirësuar kujtesën dhe funksionin e trurit, duke reduktuar gjithashtu stresin dhe ankthin, çështje të zakonshme për individët me probleme tiroide. 

Si përfundim, individët me Hashimoto duhet t’i kushtojnë vëmendje shtesë gjatë dimrit. Ushqimi dhe hidratimi i duhur, menaxhimi i stresit dhe gjumit, së bashku me metodat alternative, do të ishin të dobishme për ruajtjen e shëndetit gjatë muajve të ftohtë. Kujdesi për veten mund të bëhet lehtësisht një zakon i përditshëm me Sarita, duke sjellë përfitime shtesë, si lehtësim nga simptomat e përkeqësuara nga i ftohti. 

More from  “All

All

What is mental fatigue and how to manage it? 

What to eat if we have high blood pressure? 

Коментарите ви са винаги добре дошли

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван – не е необходима дори регистрация. Просто попълнете формуляра по-долу и pellentesque dignissim condimentum lacinia. Integer at faucibus ex, sed luctus nisi. Vestibulum eros nisi, tincidunt vitae interdum sit amet, elementum eget tellus.

Subscribe to our special offers

If you would like to receive notifications about our special offers, please enter your email address.

Name

Sarita+